Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Wypoczynek nad jeziorem
Wypoczynek nad jeziorem

OPIS

Relaks nad jeziorem to wymarzony odpoczynek po ciężkim tygodniu i pewnie nikt nie chciałby, żeby cokolwiek go zakłóciło. Tam jednak, gdzie obecni są ludzie, może dochodzić do różnych konfliktów z powodu zachowań, które jednym wydają się nieszkodliwe, a innym przeszkadzają. Przebywając nad jeziorem powinniśmy uszanować ich granice i pilnować jednocześnie, by nie narazić się na pewne niebezpieczeństwa w trakcie pływania lub zabawy w wodzie.

DBANIE O WŁASNY I CUDZY KOMFORT NAD JEZIOREM

Odpoczywając nad jeziorem w czasie urlopu lub wolnego weekendu, powinniśmy mieć na uwadze, że prawdopodobnie nie jesteśmy jedynymi osobami w okolicy, które wpadły na ten pomysł. Podobnie jak my, inni także przyjechali w to miejsce, aby się zrelaksować i spędzić miło czas. Nie powinniśmy więc zakłócać ich spokoju. Głośne puszczanie muzyki i krzyki to zachowanie, które każdego wytrąci z równowagi, prowadząc do co najmniej kłótni. Pies puszczony samopas może zaczepiać innych ludzi lub biegać między rozłożonymi przez nich przedmiotami, takimi jak koce czy leżaki, co nie każdemu się spodoba. Po swoim czworonogu powinniśmy także posprzątać. Palenie papierosów, czy to tradycyjnych, czy elektronicznych, oznacza wydzielanie się dymu o specyficznym zapachu, nieprzyjemnym dla wielu osób. Dodatkowo, niedopałek rzucony niedbale w krzaki lub suchą trawę może zaprószyć ogień. Z tego samego powodu grilla rozpalamy tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Zakaz ten nie został wprowadzony bez powodu, ma on ograniczyć ryzyko pożarów, które przy letnich upałach mogą rozprzestrzeniać się z dużą prędkością. Pozostawione w okolicy śmieci to często doskonała pożywka dla ognia, dlatego dobrą praktyką przed opuszczeniem terenu jest pozbieranie wszystkich swoich rzeczy i wyrzucenie tych niepotrzebnych do odpowiedniego kubła. Jeśli kosza na śmieci brakuje, lepiej zabrać odpady ze sobą i zutylizować je w mieście lub w domu.

Pies bez smyczy pozostawiony bez nadzoru właściciela nad jeziorem.

ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z WODĄ

Przede wszystkim jednak musimy mieć na uwadze, że znajdujemy się nad wodą. Przebywanie w niej to świetna zabawa i okazja do odpoczynku, ale nie wszyscy potrafią pływać. Wpychanie do jeziora osoby, która sobie tego nie życzy lub wciąganie jej pod powierzchnię wody w ramach żartu często zmienia się w niebezpieczną sytuację. W jej efekcie ktoś może ucierpieć. Nie inaczej dzieje się w przypadku skakania do wody w zabronionych do tego miejscach. Nigdy nie mamy pewności, jak głęboko położone jest dno jeziora. Popisowy skok na główkę w zbyt płytkim miejscu grozi kalectwem, nietrudno wtedy złamać kręgosłup i doznać nieodwracalnej kontuzji. Z kolei nurkowanie w głębokiej wodzie może przekroczyć nasze możliwości i zwyczajnie zabraknie nam sił, żeby dopłynąć do brzegu. Kiedy czujemy się zagrożeni, możemy wezwać pomoc, jednak nie róbmy tego bez potrzeby, w ramach żartu. Pod żadnym pozorem nie można także pływać, będąc pod wpływem alkoholu lub innych używek, takich jak narkotyki. W takim stanie nasza percepcja jest zaburzona, a reakcje często spowolnione, dlatego nawet najlepszy pływak może pójść na dno. Szczególnie powinniśmy też zwrócić uwagę na dzieci które, pozbawione nadzoru, łatwo mogą utonąć lub zachłysnąć się wodą. Jeśli przebywamy w zatłoczonej okolicy, nietrudno stracić je z oczu, co nie pozwoli nam zareagować na czas, gdyby coś się stało.

Mężczyzna skaczący na główkę w niedozwolonym miejscu nad jeziorem.

OPIS SZKOLENIA

Głównym przedmiotem ćwiczenia tego scenariusza jest zachowanie i bezpieczeństwo ludzi w trakcie przebywania nad jeziorem. Uczestnik będzie wcielał się w rolę ratownika na plaży nad jeziorem i wyłapywał zakazane zachowania. Wyróżniono 9 sytuacji, które stwarzają zagrożenie lub dyskomfort w momencie przebywania na otwartym powietrzu przy jeziorze. Należą do nich:

  1. Spożywanie używek i alkoholu
  2. Niekorzystanie z kremu z filtrem UV podczas opalania
  3. Skakanie do wody w miejscach niedozwolonych
  4. Nieporządek wokół swojego siedziska
  5. Latający wolno pies bez smyczy
  6. Rozpalanie ogniska i grilla w niedozwolonym miejscu
  7. Głośna muzyka przeszkadzająca innym plażowiczom
  8. Niezabezpieczone, porozwalane dokoła rzeczy

Dwóch mężczyzn palących ognisko nad jeziorem, w miejscu niedozwolonym.

Każde podejście do ćwiczenia składa się na trzy niepokojące sytuacje. Aby w pełni wykonać scenariusz należy wykonać przynajmniej 3 próby. Wcielając się w ratownika, po kolei będziemy wskazywać i klikać nieodpowiednie zachowania na plaży, pokazując przy tym przykład prawidłowego zachowywania się w takich miejscach.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „znajdź zagrożenie”. Do ćwiczenia będą potrzebne okulary VR i tablet oraz ilustracja z kodem AR. Aby zacząć rozgrywkę należy wybrać scenariusz i przybliżyć tablet do danej planszy przypisanej do ćwiczenia oraz odczytać kod do uruchomienia wirtualnej plaży. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub innych używek.

Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub innych używek.

Korzystaj z wyznaczonych kąpielisk.

Korzystaj z wyznaczonych kąpielisk.

Nie skacz do wody na "główkę".

Nie skacz do wody na "główkę".

Miej dzieci w zasięgu wzroku.

Miej dzieci w zasięgu wzroku.

Podczas przebywania na słońcu stosuj kremy z filtrem, nakrycie głowy, uzupełniaj płyny.

Podczas przebywania na słońcu stosuj kremy z filtrem, nakrycie głowy, uzupełniaj płyny.

Obserwuj kolor wywieszonych flag i stosuj się do ich zaleceń.

Obserwuj kolor wywieszonych flag i stosuj się do ich zaleceń.