Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść

Warsztat

Scenariusze w rzeczywistości rozszerzonej

Scenariusze w rzeczywistości rozszerzonej

W tym artykule dowiesz się jak samemu, w domu uruchomić makiety do rzeczywistości rozszerzonej. Pobierz i wydrukuj cyfrowe plansze makiet oraz FlorianAR - Bezpieczne Wakacje, a już za chwilę wirtualne światy wyrosną na Twoim biurku.

Co to są scenariusze w rzeczywistości rozszerzonej?

Możesz samodzielnie uruchomić cyfrowe makiety systemu szkoleniowego Florian wprost na swoim biurku. Makiety zostały przygotowane w technologii tzw. rzeczywistości rozszerzonej(ang. augmented reality). Polega ona na wzbogaceniu obrazu widzianego przez kamerę urządzenia o dodatkowy nałożony obraz świata. Do pracy będziesz potrzebować urządzenia wspierającego technologię AR wyposażonego w system Android lub Apple iOS. Może to być tablet, lub nawet smartfon.

Listę urządzeń obsługujących rzeczywistość rozszerzoną z systemem Android możesz zobaczyć tutaj.

Jak uruchomić  scenariusz

Działanie scenariusza z rzeczywistością rozszerzoną polega, jak już powiedzieliśmy opiera się na wykorzystaniu kamery z urządzenia mobilnego do nakładania na obraz konkretnych obiektów. Aby uruchomić moduły AR, należy po uruchomieniu aplikacji skierować oko kamery na odpowiednie punkt odniesienia, tzw. Marker. W końcowej części tego artykułu znajdziesz linki do pobrania specjalnych plansz z naniesionymi markerami. Po pobraniu na swój komputer, a następnie wydrukuj je w formacie A4.  Bez obaw — wydruk może być czarno-biały.

Widok aplikacji Florian w sklepie AppStoreWidok aplikacji Florian w sklepie Google Play

Widok aplikacji "Florian — Bezpieczne Wakacje" w sklepach App Store i Google Play.

Kiedy plansze są już przygotowane, a aplikacja zainstalowana i uruchomiona możemy przejść dalej. Podczas pierwszego uruchamiania aplikacja może poprosić nas o zezwolenie korzystania z kamery. Należy jej to umożliwić. Teraz wybieramy jeden ze scenariuszy w rzeczywistości rozszerzonej, na przykład „Schronienie podczas burzy". Na ekranie wyświetli się symbol odpowiadający jednej z plansz.

znak ar

Plansze kładziemy na płaskiej dobrze oświetlonej powierzchni i kierujemy kamerę urządzenia tak, aby marker na planszy i na ekranie urządzenia  się pokryły.

ekran i plansza

Po kilku sekundach na planszy „zbuduje się” wirtualna makieta cyfrowego świata. Świat ten jest animowany i interaktywny.  Obserwuj akcję na planszy i wykonuj polecenia wyświetlane na ekranie urządzenia. Przykładowo w scenariuszu z „Bezpiecznym schronieniem” będziesz decydować o zachowaniu bohatera podczas nawałnicy. Udanej zabawy!

widok plansz AR

Do pobrania

Aby pobrać aplikację FlorianAR - Bezpieczne wakacje i samodzielnie zbudować cyfrowe makiety w rozszerzonej rzeczywistości kliknij link poniżej.

pobierz z Google Playpobierz z AppStore

Aby pobrać komplet cyfrowych plansz makiet w formacie PDF kliknij tutaj.

Pobierz instrukcję obsługi Systemu szkoleniowego FlorianVR aby zapoznać się, że ze szczegółowym opisem scenariuszy dostępnych w rzeczywistości rozszerzonej oraz innych scenariuszy szkoleniowych. 

Scenariusz Morska plaża i plażowicze - aby pobrać planszę, kliknij na obrazek poniżej.

morze ar

Scenariusz Schronienie podczas burzy - aby pobrać planszę, kliknij na obrazek poniżej.

schronienie podczas burzy AR

Scenariusz Jazda w złych warunkach pogodowych - aby pobrać planszę, kliknij na obrazek poniżej.

jazda w zlych warunkach pogodowych