Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Poruszaj się wyznaczonymi szlakami.

Poruszaj się wyznaczonymi szlakami.

OPIS

Ile razy podczas pieszej wędrówki natrafiliście na jakiś znak na szlaku i zastanawialiście się, co on tak właściwie oznacza? Wbrew powszechnej opinii nie symbolizują one stopnia trudności danej trasy. Szlaki górskie zostały wytyczone po to, aby się ich trzymać. Zbaczając z wyznaczonych ścieżek, niszczysz przyrodę i narażasz się na niebezpieczeństwo wystąpienia urazu lub zgubienia się.

ZAPLANUJ TRASĘ

Każda nawet pozornie najprostsza wędrówka w góry powinna zostać wcześniej dokładnie zaplanowana. Zanim wyruszysz na szlak, powinieneś dokładnie zapoznać się z jego poziomem trudności i planowanym czasem przebycia go. Bardzo istotne jest również sprawdzenie przewidywanej prognozy pogody, która w górach jest bardzo zmienna. Od niej zależy, ze względu na jej zmienność czy wyprawa w góry będzie bezpieczna. Zimą i jesienią warto wyruszyć wcześnie rano, ponieważ zwłaszcza w górach zmrok zapada bardzo szybko. Warto wówczas rozważyć nocleg w schronisku.

MIERZ SIŁY NA ZAMIARY

Potencjalne trasy dobieraj nie tylko pod kątem trudności technicznej, czy ilości przewyższeń, ale też mając na uwadze swoje doświadczenie i kondycję fizyczną. Jeśli nie jest ona najlepsza, na początku wybieraj spośród niższych wierzchołków (poniżej 1000m n.p.m.). Zdobycie danego szczytu to dopiero połowa sukcesu, bardzo często schodzenie z gór jest znacznie bardziej problematyczne i męczące fizycznie niż wchodzenie.

Mężczyzna korzystający z mapy.

Tempo wędrówki zależy nie tylko od kondycji fizycznej, a także od odpowiedniego przygotowania. Będąc w górach, podziwiaj je. Pamiętajmy zawsze, aby znaleźć czas na odpoczynek lub robienie zdjęć. Warto mieć przy sobie mapę w każdej wersji. Jeżeli dojdzie do rozładowania się telefonu i cyfrowa mapa będzie nieosiągalna, zawsze zostaje nam jej papierowa wersja.

SZLAKI TURYSTYCZNE

Szlaki turystyczne to wytyczone w terenie trasy oznaczone specjalnymi kolorami i symbolami, wyznaczające jej przebieg. Dzięki nim jesteśmy w stanie odnaleźć właściwą drogę.

Często można się spotkać z przekonaniem, że kolor szlaku wyznacza jego trudność – to mit. Kolor szlaku nie ma nic wspólnego ze stopniem jego trudności, jedyny wyjątek stanowią trasy narciarskie.

Turystyczne szlaki piesze znakowane są poszczególnymi kolorami:

  • czerwonym – kolor ten oznacza główny szlak, najczęściej zawiera na swojej trasie najciekawsze tereny wybranego szlaku
  • niebieskim – tym kolorem wyznacza się trasy na dalekie odległości
  • żółtym – ten kolor określa zarówno krótkie szlaki łącznikowe jak i szlaki dojściowe (czasami)
  • zielonym – ten kolor wskazuje na charakterystyczne miejsca
  • czarnym – nim oznacza się krótkie szlaki dojściowe

Oprócz wiedzy na temat oznaczeń szlaków musimy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać po sobie śmieci w górach. Wiele uczęszczanych szlaków znajduje się w Parkach Narodowych, czy Krajobrazowych, gdzie śmiecenie, czy niszczenie przyrody jest szczególnie surowo zabronione. Tereny te są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, my wędrując po nich, jesteśmy jedynie gośćmi.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach

Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach

Wezwanie pomocy podczas zagubienia się w lesie

Wezwanie pomocy podczas zagubienia się w lesie