Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Wyposaż łazienkę w czujkę tlenku węgla, jeśli posiadasz piecyk gazowy.

Wyposaż łazienkę w czujkę tlenku węgla, jeśli posiadasz piecyk gazowy.

OPIS

Tlenek węgla potocznie nazywany czadem to trujący gaz, wydzielający się podczas spalania węgla i gazu, przy ograniczonym dostępie tlenu. Nie ma koloru ani zapachu, dlatego jest tak niebezpieczny. Nie bez powodu jest nazywany cichym zabójcą - corocznie w Polsce w okresie grzewczym z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Jeśli posiadasz w łazience piecyk gazowy, koniecznie zainstaluj w niej czujkę wykrywającą czad, może ona uratować życie Tobie i Twoim bliskim.

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z PIECYKA GAZOWEGO

Użytkowanie takich sprzętów, jak piecyk gazowy, nieodłącznie idzie w parze z ostrożnością i przestrzeganiem pewnych czterech złotych zasad, dotyczących korzystania z maszyn i urządzeń spalających gaz.

Pierwsza z nich mówi o poprawnej instalacji. Aby wszystko działało poprawnie, taka instalacja powinna być zamontowana lub zdemontowana przez osobę mającą do tego specjalne uprawnienia. Nie może tego robić osoba postronna, nie posiadająca określonych kwalifikacji.

Druga zasada dotyczy stałego dopływu powietrza. Bez niego dojdzie do niedoboru tlenu, co spowoduje, że dane urządzenie będzie nie do końca spalać gaz, czego wynikiem będzie powstawanie tlenku węgla.

Trzecia zasada przypomina o stałym odpływie spalin. Podłączony piecyk musi mieć stały dostęp do przewodu odprowadzającego spaliny, który musi być udrożniony i szczelny. Jeżeli będą jakiekolwiek nieszczelności, może dojść do rozprzestrzenienia się spalin na inne pomieszczenia, zagrażając bezpieczeństwu przebywających tam ludzi i zwierząt.

Czwarta zasada nawiązuje do poprawnego korzystania z określonych urządzeń, które mają wpływać na dobry stan techniczny danego sprzętu. Należy o niego dbać, utrzymywać w czystości oraz oddawać do kontroli, wedle zaleceń producenta produktu.

Piecyk gazowy.

ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji zagrożenia zatrucia się tlenkiem węgla, należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki ostrożności. Odpowiednie czujniki dymu i tlenku węgla oraz sprawna wentylacja mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko zaczadzenia. Najważniejsze jest jednak pamiętać, aby zawsze zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do jakiegokolwiek paleniska, jakim dysponujemy w domu lub mieszkaniu. Oprócz powietrza musimy też zadbać o odpowiedni odpływ spalin.

Dobre nawyki zawsze minimalizują szansę zaczadzenia, dlatego trzeba bezwzględnie mieć w pamięci chociaż niektóre z nich, jak na przykład:

  • Pamiętanie o dokonywaniu przeglądów instalacji wentylacyjnej i kominowej wraz z ich czyszczeniem, przynajmniej raz na trzy miesiące
  • Przy czynnościach związanych z korzystaniem z źródła ognia, należy pamiętać o uchyleniu okna i zapewnieniu dopływu świeżego powietrza
  • Nigdy nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych
  • Używać urządzeń z odpowiednimi certyfikatami jakości
  • Korzystać z urządzeń według instrukcji producenta
  • Regularnie sprawdzać, czy dopływ i wymiana powietrza są niezakłócone
  • Nigdy nie zostawiać w garażu pojazdu z włączonym, sprawnie chodzącym silnikiem

Pożyteczne przyzwyczajenia mogą uratować nie tylko nasze zdrowie, ale także i życie.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Bezpieczna łazienka

Bezpieczna łazienka

Gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz

Gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz