ZABEZPIECZENIA PRZECIWPOŻAROWE
Aktualne, regularnie sprawdzane i działające zabezpieczenia przeciwpożarowe są podstawą bezpieczeństwa obiektu mieszkalnego. Miejsca ze zwiększoną szansą wymknięcia się ognia spod kontroli jak kotłownie, muszą być zaopatrzone w środki gaśnicze. Wyróżniamy kilka rodzajów kotłowni:
- Kotłownia na paliwo stałe
- Kotłownia na gaz płynny
- Kotłownia na gaz ziemny
- Kotłownia na olej opałowy
Do tego rodzaju pomieszczenia zalecana i bardzo skuteczna jest gaśnica proszkowa. Najlepiej o masie od 9 do 12 kilogramów.
GAŚNICA PROSZKOWA
Należy do najpopularniejszych z gaśnic, jednocześnie jest ona najbardziej uniwersalna. Zazwyczaj ma na sobie symbole A B C, określające poszczególne grupy pożarów. Gaśnica z oznaczeniem A, najczęściej używana jest do gaszenia pożarów ciał stałych, pochodzenia organicznego, tj. Papieru, drewna czy gumy. Litera B oznacza pożary łatwopalnych cieczy np. Benzyny, farby, oleju. A z kolei gaśnica z oznaczeniem C najczęściej gasi pożary gazów np. gazu ziemnego.
Środkiem gaśniczym jest proszek, który ma w swoim składzie takie elementy jak węglany i fosforany sodu. Procedura uwalniania proszku z gaśnicy jest bardzo prosta, wyrzut środka gaśniczego następuje za pomocą sprężonego gazu.
Gaśnica proszkowa uchodzi za jedną z najbardziej uniwersalnych gaśnic. Możliwość gaszenia trzech najczęściej spotykanych rodzajów pożarów sprawia, że jest ona jednym z oczywistych wyborów, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego środka gaśniczego i zabezpieczenia przeciwpożarowego w kotłowni.