Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Wezwanie pomocy podczas zagubienia się w lesie
Wezwanie pomocy podczas zagubienia się w lesie

OPIS

Las to popularny cel pieszych wędrówek czy wycieczek rowerowych. Zimą zachwyca nas lśniącymi na drzewach koronkami z lodu oraz białym puchem na ścieżkach, latem z kolei daje odrobinę wytchnienia od słońca oraz przyciąga intensywną zielenią drzew i bujnymi krzewami owocowymi. Jednak samotne wędrówki po lesie mogą kończyć się źle, jeżeli nie przygotujemy się w odpowiedni sposób.

DLACZEGO CZŁOWIEK GUBI SIĘ W LESIE?

Każdy może posiadać wrodzony instynkt, który ułatwia mu określenie własnej lokalizacji. Jednak często zdarza się, że wędrującym po lesie najzwyczajniej w świecie brak orientacji w terenie. Pobłądzić mogą także doświadczeni podróżnicy. Z powodu nieuwagi, dezorientacji czy paniki łatwo zgubić drogę. Na niekorzyść działa także brak odpowiedniego przygotowania i nieznajomość terenu.

LEŚNA PUSZCZA - JAKIE ZAGROŻENIA WYSTĘPUJĄ W LESIE?

W zależności od pory roku i warunków atmosferycznych w lesie mogą występować różne potencjalne zagrożenia. Pierwszym jest ludzka nieostrożność prowadząca do wypadków takich jak doznanie kontuzji, omdlenie z powodu odwodnienia czy nieumyślne wzniecenie pożaru. Drugie to lokalni mieszkańcy lasu, czyli zwierzęta. Musimy mieć na uwadze, że przebywamy w ich naturalnym środowisku i to my powinniśmy uważać. Zdrowe zwierzęta będą trzymać się z dala od człowieka, ale inne osobniki, które spotkamy na swojej drodze mogą okazać się chore lub agresywne, zwłaszcza kiedy są z nimi młode. Istnieje jeszcze jedno zagrożenie powiązane z leśną fauną, a mianowicie zatrucia. Nawet w polskich lasach, choć w znacznie ograniczonej liczbie, występują jadowite gatunki zwierząt. Problem w naszej wędrówce mogą także sprawić uczulenia na komary, kleszcze czy poszczególne rośliny.

Również pogoda w lesie może zwrócić się przeciwko nam. Wieczorami temperatura może znacznie spaść, co w przypadku nieprzygotowania i braku ciepłych ubrań doprowadzi do wyziębienia organizmu lub innych nieprzyjemnych konsekwencji. W lesie niebezpieczne są także mocne ulewy i burze, ponieważ wysokie drzewa często ściągają na siebie uderzenia piorunów. Z powodu wielu zagrożeń i zmiennych warunków powinniśmy więc wiedzieć, jak należy zachować się w przypadku zgubienia się w takim miejscu.

UTRACONA DROGA - CO ZROBIĆ W LESIE W PRZYPADKU ZGUBIENIA SIĘ?

Po pierwsze nie panikujmy. Powinniśmy zachować zimną krew i kierować się zdrowym rozsądkiem. Pierwsza możliwość w przypadku zgubienia się w lesie to próba powrotu do początkowego miejsca wycieczki po własnych śladach. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie tego zrobić, postarajmy się określić, gdzie dokładnie jesteśmy. Rozejrzyjmy się dookoła w poszukiwaniu charakterystycznych punktów lub słupka oddziałowego. Jeżeli mamy przy sobie telefon i zasięg, spróbujmy skontaktować się z numerem alarmowym 112, by zgłosić sytuację. W rozmowie musimy podać swoje dane personalne, opisać orientacyjnie swoją lokalizację, początkowe miejsce wędrówki, sposób, w jaki się przemieszczaliśmy oraz czas wycieczki. Prawdopodobnie zostaniemy zapytani o aktualny stan zdrowia, w tym o ewentualne kontuzje lub posiadane choroby, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Operator najpewniej spyta także o nasze otoczenie, czyli o to, co znajduje się wokół nas, jakie charakterystyczne punkty minęliśmy po drodze oraz czy widzimy w pobliżu słupek oddziałowy. Im więcej szczegółów podamy, tym łatwiejsze stanie się ustalenie naszego miejsca pobytu.

 

W czasie oczekiwania na pomoc pozostańmy w jednym miejscu. Najlepiej je oznakujmy - możemy ułożyć tam stos kamieni lub gałęzi. To pozwoli nam wrócić w dane miejsce, jeżeli oddalimy się na przykład w poszukiwaniu wody pitnej. Nie odchodźmy jednak zbyt daleko i wracajmy do niego w regularnych odstępach czasu

MAPA UKRYTA WEWNĄTRZ LASU - CZYM JEST SŁUPEK ODDZIAŁOWY?

W przypadku zgubienia się w lesie przydaje się również wiedza związana z orientacją w terenie. Pomocne okażą się betonowe, niskie słupki oddziałowe z wyrytymi na nich liczbami.

Las w większości przypadków jest bardzo rozległym i zróżnicowanym terenem, więc może zostać podzielony mniejsze obszary, co sprawia, że zarządzanie nim jest łatwiejsze. Te obszary to oddziały leśne, które tworzą ostępy, leśnictwa, obręby leśne i nadleśnictwa w zależności od wielkości i odległości od centrum. Oddziały mają przypisane numery - najbardziej wysunięty na północny-wschód ma najniższą wartość liczbową, a kolejne w kierunku zachodnim coraz wyższe. Pasy ostępowe natomiast porządkuje się z północy na południe.

Na skrzyżowaniu linii podziału powierzchniowego w północno-wschodnim rogu pola stawia się słupki oddziałowe z numerami przylegających oddziałów. Z ich pomocą możemy określić, gdzie mniej więcej się znajdujemy oraz ustalić kierunki stron świata. Każda z czterech stron słupka jest odpowiednio oznaczona, a krawędź narożnika między dwoma najniższymi numerami wskazuje północ.

DMUCHANIE NA ZIMNE - JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO LEŚNEJ WYCIECZKI?

W celu uniknięcia lub zmniejszenia ryzyka zagubienia się w lesie należy odpowiednio przygotować się do wycieczki. Nieważne czy robimy tylko krótki wypad na zbieranie jagód lub grzybów, czy wybieramy się w długą wędrówkę w góry. Lepiej zawsze być przygotowanym na wszelkie sytuacje.

Przed ruszeniem w trasę zapoznajmy się z okolicą i terenem, po jakim będziemy się poruszać. W tym celu zaopatrzmy się w mapę, poczytajmy przewodniki lub poszukajmy informacji w internecie. Zaplanujmy trasę szczegółowo i dostosujmy jej poziom trudności do możliwości własnych bądź grupy, jeśli wybieramy się na wycieczkę w kilka osób.

Przed wyruszeniem w drogę powinniśmy kogoś o tym poinformować - rodzinę, przyjaciół, obsługę schroniska czy miejsca noclegowego. Wybranej osobie przekazujemy wiadomość o tym, dokąd zamierzamy iść, jaką trasę wybraliśmy i kiedy mniej więcej wrócimy. Jeśli porozmawiamy o wędrówce z mieszkańcami z okolicy, jako lepiej poinformowani niż ktoś z zewnątrz, mogą ostrzec nas przed niespodziankami na trasie.

Ostatnią rzeczą, o której musimy pamiętać na wycieczce, jest ekwipunek. Do plecaka należy spakować kurtkę przeciwdeszczową i zapas wody, a także coś do zjedzenia. Poza tym, na wszelki wypadek, dobrze mieć ze sobą porządny nóż, kompas, zapałki i gwizdek. Zadbajmy także o to, by naładować wcześniej telefon. Jeżeli nie jesteśmy doświadczonymi podróżnikami, nie wybierajmy trudnych i długich tras, a już na pewno stawiajmy na te, na których jest największa szansa na stały zasięg komórkowy.

OPIS ĆWICZENIA

Celem szkolenia jest przećwiczenie wzywania pomocy w przypadku zgubienia się w lesie. W ćwiczeniu sprawdzimy, jakich informacji musimy udzielić operatorowi linii alarmowej podczas zgłaszania takiej sytuacji. Na początku uczestnik szkolenia znajduje się w leśnej okolicy, otoczony przez drzewa. Następnie pojawia się telefon, na ekranie którego wyświetlony zostaje numer 112. Należy się z nim połączyć i skontaktować z osobą przyjmującą zgłoszenie. Podczas rozmowy z dyspozytorem trzeba udzielić odpowiedzi na zadawane przez niego pytania dotyczące informacji takich jak: rodzaj zdarzenia, jego skala, miejsce wypadku, liczba osób poszkodowanych oraz personalia osoby zgłaszającej zdarzenie, w tym przypadku osoby realizującej dany scenariusz. Po wykonaniu wszystkich kroków w zadaniu następuje koniec aktywności.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze jego wersji uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania odpowiedniego scenariusza. Forma ćwiczenia w tym scenariuszu to „krok po kroku”. Uczestnik ma po kolei wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia zostaną wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. W przypadku wyboru trybu grupowego jeden z uczestników zakłada na głowę gogle umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy wykonać. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Powiadom bliską osobę o planowanej trasie

Powiadom bliską osobę o planowanej trasie

Przed wyjściem do lasu naładuj telefon.

Przed wyjściem do lasu naładuj telefon.

Poruszaj się wyznaczonymi szlakami.

Poruszaj się wyznaczonymi szlakami.

Wzywając służby ratownicze upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Gdy nie wiesz pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Wzywając służby ratownicze upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Gdy nie wiesz pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Zadzwoń pod właściwy numer - ratownicy medyczni 999, straż pożarna 998. Gdy nie masz pewności pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Zadzwoń pod właściwy numer - ratownicy medyczni 999, straż pożarna 998. Gdy nie masz pewności pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Powiedz gdzie jesteś, podaj dokładny adres i dojazd dla służb. Opisz dokładnie co się stało i ile jest osób potrzebujących pomocy.

Powiedz gdzie jesteś, podaj dokładny adres i dojazd dla służb. Opisz dokładnie co się stało i ile jest osób potrzebujących pomocy.

Odpowiadaj na pytania dyspozytora, nie rozłączaj się pierwszy. Czekaj na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Odpowiadaj na pytania dyspozytora, nie rozłączaj się pierwszy. Czekaj na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych.