Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Nie skacz do wody na "główkę".

Nie skacz do wody na "główkę".

OPIS

Wiele wypadków nad wodą wynika z nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa i nierozważnego zachowania. Jednym z takich zakazów jest kąpiel w miejscu niedozwolonym. Zwłaszcza skoki do wody w niewyznaczonych do tego miejscach są jedną z głównych przyczyn utonięć oraz kalectwa. Należy pamiętać, że skoki “na głowę” są bezpieczne tylko wtedy, kiedy posiadamy odpowiednie umiejętności, ale przede wszystkim to kąpielisko powinno być odpowiednio do tego przystosowane.

KONSEKWENCJE

Poziom i rodzaj urazu zależą od siły uderzenia ludzkiego ciała o powierzchnię akwenu wodnego lub o jego dno. W związku z czym rozróżnia się rodzaj obrażeń zależnie od natężenia zderzenia człowieka z taflą wody. Podstawowymi czynnikami jest wysokość, z której dana osoba skacze do wody, głębokość kąpieliska oraz waga osoby skaczącej. W zależności od wymienionych zmiennych, uszkodzenia ciała mogą być lekkie lub ciężkie. W skrajnych przypadkach taki skok może zakończyć się śmiercią dla skoczka pchanego brawurą lub upojeniem alkoholem bądź obiema przyczynami jednocześnie.

Zdrowotne skutki skoku „na główkę” zależą w głównej mierze od miejsca, gdzie dana osoba doznała uszczerbku na zdrowiu. Te urazy mogą być zwykłym mrowieniem w ciele, wzdłuż kręgosłupa, które często same z siebie ustępują bądź po wizytach u rehabilitanta. Są to drobne dolegliwości nie rzutujące na całokształt zdrowia pacjenta. Natomiast, im bliżej wyższych partii ciała i głowy, tym mamy do czynienia z poważniejszymi uszkodzeniami, jak złamanie kręgosłupa lub w najgorszym wypadku naruszeniem rdzenia kręgowego.

PIERWSZA POMOC

Kiedy jesteśmy świadkami takiego brawurowego zachowania, a skoczek nie wypływa z wody lub coś jest z nim nie tak, należy jak najszybciej udzielić mu pierwszej pomocy. Pod żadnym pozorem nie szarpiemy osoby poszkodowanej ani nie próbujemy gwałtownie wciągnąć ją za brzeg przez ciągnięcie za ręce i nogi. Nie wolno też brać poszkodowanego na ręce, próbując wyjąć go z kąpieliska. W miarę możliwości należy czekać na wezwaną pomoc specjalistyczną w wodzie. Jeśli poszkodowany nie oddycha, delikatnie wyciągamy go na brzeg, zabezpieczyć głowę i wykonać czynności reanimacyjne.

Mężczyzna wrzucający kobietę do wody.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Morska plaża i plażowicze

Morska plaża i plażowicze

Wypoczynek nad jeziorem

Wypoczynek nad jeziorem