Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Powiadom bliską osobę o planowanej trasie

Powiadom bliską osobę o planowanej trasie

OPIS

Wychodząc na wycieczkę w góry należy mieć na uwadze, że warunki terenowe takiej wyprawy mogą być trudne. Zawsze przed takim przedsięwzięciem warto powiadomić o naszych planach kogoś bliskiego i podać planowaną trasę. Gdybyśmy się zgubili lub doznali urazu, ta osoba będzie mogła poinformować służby ratunkowe, które dzięki temu szybko nas odnajdą i zapewnią pomoc.

WYPAD W GÓRY

Wyprawa górska wiąże się z nie lada wyzwaniem. Nie tylko pod kątem przygotowania odpowiedniej odzieży i sprzętu ale też i samej wycieczki. Aby wycieczka odbyła się bezpiecznie należy odpowiednio do niej podejść. Zanim wyruszymy trzeba bezwzględnie sprawdzić pogodę na dany dzień. Jeśli zapowiadane są burze lub inne niebezpieczne warunki atmosferyczne, najlepszym wyborem jest zmiana terminu wyprawy. Gdy już zdecydowaliśmy się na wyprawę przychodzi moment na skompletowanie właściwego ekwipunku. Jest on zależny on typu wycieczki oraz pory roku, w której się ona odbywa. Już przed samą wyprawą pamiętajmy, jedną z najważniejszych czynności, którą powinniśmy zrobić przed udaniem się w taką podróż, jest poinformowanie najbliższych osób lub docelowego ośrodka, czy schroniska o dacie naszej wyprawy i odbywanej trasie.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również nasza kondycja fizyczna. Przed wyjściem na wycieczkę górską lepiej jest przygotować wcześniej swoje ciało na wysiłek, zwłaszcza jeśli nie jest się przyzwyczajonym do pokonywania długich tras. Trudne warunki panujące w górach mogą okazać się za dużym wyzwaniem, jeżeli nie jest się na nie przygotowanym.

SKALISTE I NIE TYLKO, NIEBEZPIECZEŃSTWA

Góry kryją w sobie nie tylko malownicze, niezdobyte szczyty, ale także sporo niebezpieczeństw. Wiele z nich wynikać może ze zmiennych warunków pogodowych, takich jak silny wiatr, nagłe burze, zjawisko mgły, ostre słońce, czy nawałnica. Mocne podmuchy wiatru podczas wyprawy mogą zaburzyć naszą równowagę, a nawet przewrócić, gdy jest się nieostrożnym. Nadchodząca burza na pokonywanej trasie jest bezwzględnym znakiem do wycofania się do schroniska, lub innego bezpiecznego miejsca. Kiedy napotykamy na szlaku mgłę, nasza widoczność znacznie spada. Utrudnia to ustalenie dokładnej lokalizacji oraz wyznaczanie kierunku drogi. Zjawisko mgły rozprasza dźwięk, więc próba komunikacji lub jakiekolwiek czynności związane z dźwiękiem będą słabiej słyszalne. Może to okazać się bardzo dużym utrudnieniem podczas wołania o pomoc. Oprócz wymienionych zagrożeń związanych z pogodą, należy także uważać na potencjalną możliwość napotkania dzikich zwierząt. Góry są naturalnym środowiskiem dla wielu stworzeń i to człowiek jest w nich gościem.

 Chłopiec z rozciętą nogą znajdujący się w górach.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Jak spakować się na wyprawę?

Jak spakować się na wyprawę?

Przed wyjściem do lasu naładuj telefon.

Przed wyjściem do lasu naładuj telefon.

Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach

Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach

Wezwanie pomocy podczas zagubienia się w lesie

Wezwanie pomocy podczas zagubienia się w lesie