Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Omdlenie starszej osoby
Omdlenie starszej osoby

OPIS

Z omdleniem mamy do czynienia w momencie krótkiej i przejściowej utraty świadomości. Dzieje się tak na skutek chwilowego przerwania dopływu krwi do mózgu lub spadku ilości dostarczanego do niego tlenu. Do najczęstszych przyczyn omdleń należą reakcje na silne emocje lub czynniki na tle kardiologicznym lub neurologicznym. Charakterystyczny jest również przebieg takiego rodzaju osłabienia. Sam atak zaczyna się dość gwałtownie i trwa dosłownie kilka chwil, aż dochodzi do całkowitego ustąpienia objawów i samoistnego odzyskania przytomności przez daną osobę. Omdlenie ma zazwyczaj łagodny charakter, choć każdy upadek związany z utratą przytomności może wiązać się z potencjalnym urazem ciała.

OMDLENIA U OSÓB STARSZYCH

Im człowiek jest starszy, tym mierzy się z coraz większą ilością dolegliwości i schorzeń oraz ryzykiem wystąpienia związanych z nimi powikłań. Jednym z nieprzyjemnych stanów, jakich może doświadczyć, jest chwilowa utrata przytomności, nazywana po prostu omdleniem. Z wiekiem ryzyko jego wystąpienia coraz bardziej wzrasta, warto więc wiedzieć jak sobie radzić w sytuacji, kiedy do niego dojdzie. Najczęstszymi objawami omdlenia u osób starszych są zazwyczaj zawroty głowy, odczuwanie duszności czy kołatanie serca. Ten rodzaj osłabienia może wystąpić z wielu różnych powodów - pojawia się tutaj choćby kwestia spadku poziomu cukru we krwi bądź zaburzenia związane z pracą serca. Problem powtarzających się omdleń u osób starszych wiąże się często nie tylko z jedną konkretną przyczyną, czasami różne bodźce mogą się kumulować. W takim wypadku najlepiej jest jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Przy odpowiedniej kuracji można zniwelować nawrót częstych omdleń.

Sytuacji, w których może dojść do omdlenia starszej osoby, jest wiele. Jedną z nich może być prosta, lecz nagła zmiana pozycji przez seniora. Drugim przypadkiem, gdzie ryzyko diametralnie wzrasta, są upały. Z powodu wysokich temperatur może dojść do odwodnienia, co może skutkować właśnie utratą przytomności. Dlatego zawsze trzeba pamiętać o regularnym piciu wody podczas upałów.

babcia mdleje

PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU OMDLEŃ

Odpowiednia reakcja w sytuacji omdlenia osoby starszej jest bardzo ważna. Jeśli senior straci przytomność, należy go jak najszybciej położyć na płaskim podłożu, zapewniając mu tym samym bezpieczeństwo. Następnie trzeba sprawdzić, czy dana osoba oddycha. Aby jej to umożliwić, najlepiej jest rozluźnić ubranie wokół jej szyi. Ważna jest również obserwacja tętna, a aby zwiększyć dopływ krwi do mózgu można delikatnie unieść nogi omdlałego do góry. W żadnym wypadku nie wolno aplikować osobie w takim stanie leków ani innych środków bądź substancji. Zabronione jest również potrząsanie omdlałym oraz próby cucenia go przez oblanie wodą. Możemy ewentualnie delikatnie przetrzeć okolice szyi i karku omdlałego lekko zwilżonym kawałkiem materiału.

Jeśli stan nieprzytomności takiej osoby utrzymuje się powyżej 1-2 minut, należy natychmiast wezwać pomoc. Nawet jeśli omdlały zacznie wykazywać oznaki odzyskania przytomności, nadal trzeba poinformować pogotowie i postępować wedle wskazówek operatora. Jeśli do czasu przyjazdu karetki pogotowia poszkodowany odzyska przytomność, należy zapewnić go o swojej obecności i wsparciu oraz dać mu chwilę, aby przyzwyczaił się do całej sytuacji. Należy również spróbować ocenić, czy upadek towarzyszący omdleniu nie spowodował u niego jakiegoś uszczerbku na zdrowiu.

babcia lezy nieptzytomna

Kiedy dojdzie do odzyskania przytomności, wskazane jest, aby poszkodowany przez około 10-15 minut pozostał w pozycji leżącej. Po tym czasie, jeśli senior czuje się na siłach i nie wykazuje żadnych obrażeń ani problemów ze zdrowiem, można pomóc mu wstać. Należy to zrobić jednak bardzo powoli, bo gwałtowna próba podniesienia się może prowadzić do ponownej utraty przytomności.

Nie należy mylić pojęcia omdlenia i utraty przytomności - w praktyce są to dwa odrębne zjawiska. Pierwsze z nich charakteryzuje się krótkim czasem trwania. Utrata świadomości trwa wtedy do kilkudziesięciu sekund, po czym następuje samoistne jej odzyskanie przez daną osobę. Drugie z nich jest o wiele bardziej niebezpieczne, bowiem przy długotrwałym braku świadomości może dojść do poważnych zaburzeń takich jak brak drożności dróg oddechowych, zatrzymanie krążenia, a w ostatecznym efekcie nawet śmierci. Utrata przytomności jest określana jako sytuacja zagrażająca życiu. W takich chwilach odpowiednio udzielona pierwsza pomoc ma decydujące znaczenie i może kogoś uratować.

babcia ulozona w bezpiecznej pozycji

OPIS SZKOLENIA

Głównym motywem scenariusza jest przećwiczenie udzielenia pomocy starszej osobie, która omdlała. Uczestnik zaczyna przygodę przed mieszkaniem swojej babci. Przy wejściu, widzi drzwi do jej pokoju. Kiedy wchodzi do niego, zauważa, że babcia próbując się przywitać upada. Osoba wykonująca ćwiczenie ma za zadanie zabezpieczyć seniorkę przez:

  1. Ułożenie jej w bezpiecznej pozycji na płasko
  2. Rozluźnienie jej ubrania, aby zapewnić swobodne oddychanie
  3. Sprawdzenie tętna
  4. Wezwanie pomocy

Po wykonaniu powyższych kroków uczestnik czeka z odzyskującą powoli przytomność babcią na nadchodzącą pomoc. Następuje koniec scenariusza.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze wersji ćwiczenia uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania odpowiedniego scenariusza. Forma ćwiczenia w tym scenariuszu to „krok po kroku”. Uczestnik ma po kolei wykonać określone działania, umożliwiające mu jego przejście. Do ćwiczenia zostaną wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. W przypadku trybu grupowego jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy wykonać. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Zadzwoń pod właściwy numer - ratownicy medyczni 999, straż pożarna 998. Gdy nie masz pewności pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Zadzwoń pod właściwy numer - ratownicy medyczni 999, straż pożarna 998. Gdy nie masz pewności pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Powiedz gdzie jesteś, podaj dokładny adres i dojazd dla służb. Opisz dokładnie co się stało i ile jest osób potrzebujących pomocy.

Powiedz gdzie jesteś, podaj dokładny adres i dojazd dla służb. Opisz dokładnie co się stało i ile jest osób potrzebujących pomocy.

Odpowiadaj na pytania dyspozytora, nie rozłączaj się pierwszy. Czekaj na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Odpowiadaj na pytania dyspozytora, nie rozłączaj się pierwszy. Czekaj na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Przed udzieleniem pierwszej pomocy sprawdź, czy jesteś bezpieczny. Podejdź do osoby poszkodowanej i sprawdź czy jest przytomna, a jeśli jest nieprzytomna czy oddycha i ma zachowane tętno.

Przed udzieleniem pierwszej pomocy sprawdź, czy jesteś bezpieczny. Podejdź do osoby poszkodowanej i sprawdź czy jest przytomna, a jeśli jest nieprzytomna czy oddycha i ma zachowane tętno.